I samhällets tjänst sedan 500 år

sotning och Brandskyddskontroll är och har varit ett verktyg för samhället att förebygga
en av de vanligaste brandorsakerna i småhus, brand orsakad av eldstad eller rökkanal.
Vi är Auktoriserade och medlemmar av Skorstensfejarmästarnas Riksförbund.
Vi är en pålitlig och kunnig leverantör av Skorstensbesiktning, Brandskyddskontroll och sotning.

Vi finns i följande kommuner:
Falkenberg, Varberg, Halmstad, Mark, Tranemo, Ljungby, Göteborg

Välkommen till

Vi är ett är ett sotningsföretag som varit verksamma sedan 1995 och vi har kontor i Halmstad, Varberg, Falkenberg, Mark och på Skårsgatan i Göteborg.

Vi är  kommunens delegerade leverantör av sotning och Brandskyddskontroll i Ljungby, Varberg, Falkenberg, Mark och Tranemo I Halmstad utför vi Sotning på över 8000 fastighetsägares uppdrag.

I Göteborg och övriga kommuner utför vi även installationsbesiktningar och undersökningar av rökkanaler samt eldstäder. Vi har OVK behöriget för att utföra obligatorisk ventilationskontroll av ventilationssystem som vi även rengör.

Vill ni kontakta oss för att boka tid, se nedan.

Kontaktuppgifter
Observera att av och om ombokning av tid för sotning/brandskyddskontroll inte kan tas emot via mail.
Förklaring finns att läsa om under respektive ort ”boka om tid”, i dessa fall kontakta oss via telefon.

Göteborg

031-3809110, goteborg@sotare.com

Halmstad

035-210297, halmstad@sotare.com

Varberg

0340-10085, varberg@sotare.com

Ljungby

0325-70050, ljungby@sotare.com

Falkenberg

0346-81635, falkenberg@sotare.com

Mark

0320-14050, mark@sotare.com

Tranemo

0325-70050, tranemo@sotare.com

Kontakta oss

Ring eller maila oss!